Oscar Borg – vol.III releasekonsert

Fredrikshalds teaterTeatergata 3, 1776 Halden, NorgeFredag 28. oktober, kl. 20:00
 

Konsert med musikk av Norges Marsjkonge Oscar Borg fra Halden. Samtidig blir det slipp av vår rykende ferske cd med musikk av Borg.

Dirigent: Bjarte Engeset
Konferansier: Jan Eriksen, kjent fra NRK.

Helt fra den første lydfestingen av Borg`s musikk på 78-plate i 1905 så har hans komposisjoner jevnlig blitt spilt inn, men det har gjerne vært de samme verkene.

Det er Det Norske Blåseensemble sin målsetting å samle alle Borgs komposisjoner for korps i en serie med utgivelser som allerede består av ”Den Norske Løve” (2005) og «1. Brigade» (2008). De to tidligere innspillingene har stort sett bestått i å klargjøre og renskrive komposisjoner fra eget arkiv, mens arbeidet på dette albumet i like stor grad har bestått i å finne fram til og noen ganger rekonstruere materialet. Bjørn Mellemberg har vært til stor hjelp i dette arbeidet.

”Honnørmarsch til Sarpsborg Guttemusikkorps”, som presenteres på dette albumet, er et godt eksempel på en komposisjon som for lengst hadde gått i glemmeboka. Den ble funnet blant noterester i arkivet til Tistedalens Musikforening på leting etter stemmemateriale.

I skrivende stund ligger materiale nok til enda et album, mest sannsynlig to. Noe arbeide gjenstår, men Det Norske Blåseensemble anser dokumenteringen av den gamle ”Militærkorps-musikken” som så viktig at arbeidet vil bli gjennomført så langt det er mulig.

Platen blir solgt før og etter konserten

Hør intervju med tubaist Roger fjeldet på NRK Østfold 26. oktober. Klippet kommer 02.36.50 ut i opptaket. Flytt markøren til slutten av sendingen:
NRK Østfold /Morran» 26. oktober

 

Program:

Oscar Borg – Bellmanmarsch

Gioachino Rossini – Wilhelm Tell overtyre

Adolf Hansen – Et Bondebryllup

Oscar Borg – Liden og net, polka

Giacomo Puccini – Fantasie af Op. ”Tosca”

Oscar Borg – Peder Colbjørnsens Marsch

Pause

Christian Blom - Norsk Nasjonalovertyre

Ole Olsen – Serenade

Oscar Borg – Lærkekvidder

Johan Svendsen (arr. Adolf Hansen) – Intermezzo fra Symphonie nr. 2 i B-dur

Albert Löfgren – Danslåtar från Västergötland

Hugo Alfvén - Vallflickans dans

Oscar Borg – Haldensernes Marsch

 

Billetter:
billettservice.no, Narvesen, Posten, via SMS og ved inngangen:
200,- ordinær/150,- Venneforening/50,- Student, Kodekort og under 16

Vi anbefaler kjøp via sms: (gjelder ordinær billett)
Kjøper du på mobil får du 25,- kr. i rabatt!  send BORG til 2345
Mottatt referansenummer er din billett.
Ved kjøp via mobil, trekkes billettbeløpet fra din mobilregning. Enkelt og greit og veldig praktisk!

 


Bjarte Engeset (1958) er fra Ørsta og har studert direksjon med Jorma Panula ved Sibelius-akademiet. Ved hans diplomeksamen i 1989 som var en av de beste i Akademiets historie,fikk han juryens høyest oppnåelige poeng. I 1991 ble han innbudt til det berømte dirigentseminaret i Tanglewood i USA med lærere som Seiji Ozawa, Gustav Meier, Simon Rattle og Marek Janowski.

Engeset har vært sjefdirigent og kunstnerisk leder for Tromsø Symfoniorkester og for Det Norske Blåseensemble. I en årrekke var han kunstnerisk leder for Nordlysfestivalen og Opera Nord og permanent gjestedirigent for det Flamske Radio Symfoniorkester. Siden 2007 har han som sjefdirigent og kunstnerisk leder for Sveriges DalaSinfonietta bidradd betydelig til orkesterets høye kvalitet.

Engeset har dirigert konserter, turneproduksjoner og CD innspillinger med bl.a. Baltimore Symphony, Bergen Filharmoniske Orkester, Bournemouth Symphony, Czech Philharmonic Orchestra, Flamsk Radiosymfoniorkester, Kristiansand Symfoniorkester Malmø Symfoniorkester, Moskva Radio Symfoniorkester, NDR Sinfonieorchester, National Gallery Symphony Washington D.C, Oslo Filharmoniske Orkester, Royal Philharmonic Orchestra, Royal Scottish National Orchestra, St.Petersburg Philharmonic Orchestra, Stavanger Symfoniorkester, Sofia Philharmonic, Sønder Jyllands Symfoniorkester, Trondheim Symfoniorkester og Zagreb Filharmonien,- alle med strålende kritikker.Konserter med Baltimore Symphony i Baltimore og Strathmore ble mottatt med publikumsovasjoner og svært rosende omtale i bl.a. The Washington Post. Han har dirigert Moskva Radio Symfoniorkester under gjestepill på den prestisjetunge østerriske Wörthersee Classics Festivalen i Klagenfurt og abbonnementkonsert med National Philharmonic of Russia i Moskva i 2010 med reengasjement I 2012. I Juni 2008 ledet han DalaSinfoniettaens første turne i USA bl.a. på Worchester Festivalen ved Boston og i Washington D.C. Nyttårskonsert 2011 med National Gallery of Art Orchestra fikk strålende anmeldelse i The Washington Post (Se News). Under Festspillene i Bergen 2011 har Engeset og DalaSinfoniettan 3 konserter med noen av verdens fremste solister. (www.fib.no).

Engeset har gjort et omfattende forskningsarbeid om orkestermusikken til bl.a. Edvard Grieg, Geir Tveitt,Johan Svendsen og Ludvig Irgens Jensen. Han ledet 100-års jubileumskonsertene for Johan Svendsen med Bergen Filharmonien og Kristiansand Symfoniorkester med strålende kritikker. Engeset har gjort over 30  kritikerroste CD-innspillinger, bl.a. Johan Svendsens symfonier med Bournemouth Symphony Orchestra. (Naxos)

- De fire CD-innspillingene av Geirr Tveitt´s Orkestersuiter fra «100 Hardingtonar» og klaverkonserter (solist Håvard Gimse) med Royal Scottish National Orchestra (Naxos) har oppnådd flere «Editor´s Choice» i Gramophone og høyeste utmerkelser i BBC Music Magazine

Engeset leder innspillingen av Naxos´komprehensive «Grieg Orchestra Edition» med Royal Scottish National Orchestra og Malmø Symfoniorkester som ventes fullført i 2011/12. Utgitte album i denne serien har mottatt glimrende omtaler.( Se Home Page/News). En CD innspilling av Ludvig Irgens-Jensen: Orkesterverk med Bournemouth Symphony (Naxos) blir utgitt 2011.

Kilde og les mer: Proarte

 

Jan Eriksen tok cand.philol eksamen ved Universitetet i Oslo med musikk som hovedfag i 1970.
Siden da har han vært musikkmedarbeider i NRK med blåsemusikk via det faste programmet Musikkpaviljongen. Programmet byr på korpsmusikk i alle fasonger – spilt av både amatører og profesjonelle, og som inspirasjon for de norske, prøver Eriksen alltid å orientere om og gi eksempler på hva som foregår i andre land.

Eriksen er en ivrig forkjemper for norsk musikk for blåseorkester, både ny og gammel.

Eriksen er utdannet fra Universitetet i Oslo med musikk hovedfag. Han har også praksis fra utøvende musikkvirksomhet både som hornist i diverse orkestre og som dirigent for musikkorps i mer enn 30 år. Han har også skrevet en rekke arrangementer for blåseorkester, og noen marsjer.

 

Oscar Borg ble født i Fredrikshald (nå Halden) 11. Juni 1851, og hadde allerede to  generasjoner militærmusikere å slekte på. Han viste selv tidlig store musikalske ferdigheter, og ble som 13-åring ansatt som elev ved 1. Brigades Musikkorps. Allerede fra første stund gjorde Borg full tjeneste som fløytenist.

Daværende Kronprins Oscar II var meget kulturinteressert og fikk kjennskap til vidunderbarnet fra Fredrikshald. Han sørget for at Borg fikk sin utdannelse på  ”Musikdirektör-studiet” ved ”Musikalska Akademiens”  konservatorium i Stockholm. Under studietiden i Stockholm fikk Borg smak på musikerlivet; Han spilte fløyte i H. C.  Lumbyes orkester og i Operaens Orkester, samt Fiolin i ”Mindra Teatern”, så tanken om å bli værende i Stockholm som utøvende musiker var nok ikke fjern.

Imidlertid hadde Borg forpliktet seg til å returnere til Fredrikshald som instruktør for militærkorpset i minimum 5 år, og i 1872 returnerte Borg til hjembyen og virket som instruktør sammen med Friedrich August Reissiger som da var dirigent for ”Brigademusikken”. Allerede fra første stund ble Borg dirigent for Saugbrukets Hornsekstett i Tistedal, og etter hvert ble oppgavene så mange og store at Borg forble i hjembyen til sin død 29. Desember 1930.

Hvor mye Oscar Borg har betydd for Halden er det vanskelig å fatte. Han hadde oppgaver innen alle deler av kulturlivet; Dirigent for korps, kor og orkester, organist, musikklærer, pianostemmer!, utøvende musiker, etc.
Hans mange komposisjoner preges nok av musikermaterialet han hadde til rådighet. Mange av verkene er enkle, men likevel utrolig elegante.

Hvem vet hvordan det hadde gått dersom Borg hadde valgt å ikke returnere til Fredrikshald i 1872?

Oscar Borg fikk i alt 12 barn med sin første hustru Emilie som døde  i 1904. Han giftet seg igjen i 1906 med Marie Gribsrud fra Idd, men hun døde etter få måneder.

Borg konsentrerte seg da om barn og barnebarn og ikke minst sitt virke som dirigent og komponist. Oscar Borg fratrådte sin stilling som dirigent for 1. Divisjons Musikkorps 11. Juni 1918.

Les mer om Borg her

Artikkel fra HA: Trykk på firkant med pil i for fullskjermmodus

OscarBorg HA 261011:

Oscar Borg vol. III - release concert

Concert and relelease of cd with music from Norways "March King" Oscar Borg from Halden, coducted by Bjarte Engeset. Jan Eriksen formerly from NRK will guide us through the evening.

This is the third time round we record music of Borg. With "Sommeridyl" we have documented the third chapter of the, for us, very important military marching band music - tradition.

”Honnørmarsch til Sarpsborg Guttemusikkorps” is one of the newly dicovered pieces from Borgs´ productions, it was discovered during the search for note material in the archives of Tistedalens Musikforening.

Det Norske Blåseensemble anno 1734 har med sin unike klang en profil som spenner fra klassisk musikk til jazz. Innenfor vår profil har ensemblet spesialisert seg på to områder:

Historisk musikk, der stilforståelse og fremføringspraksis utvikles og ivaretas og sanntidsmusikk, musikk som utforsker grenselandet mellom gjennomkomponert og improvisert musikk.
Vi skaper musikk i sann tid.

Vår misjon er som Norges eldste profesjonelle orkester å ivareta kulturhistorien, mens vi skaper den på ny, mens vår visjon er at Det Norske Blåseensemble anno 1734 skal være et ledende ensemble på høyt internasjonalt nivå med god lokal og regional forankring som etterspørres på de viktigste konsertarenaer nasjonalt og internasjonalt og som tiltrekker seg de beste musikere, dirigenter, solister og komponister. Konserter som arrangeres av Det Norske Blåseensemble anno 1734 skal alltid være av høyeste kvalitet og fullsatt av publikum.

Kunstnerisk utvikling:
Det Norske Blåseensembles kunstneriske utvikling defineres som Det Norske Blåseensembles kollektive og våre musikeres individuelle kunstneriske vekst, samt den generelle kunstneriske utvikling som Det Norske Blåseensemble er en del av som kunstinstitusjon. Det Norske Blåseensemble er gitt status som regional orkesterinstitusjon og har dermed et stort ansvar i å utvikle ensemblet som kunst- og kulturform. Det Norske Blåseensemble skal ivareta og stadig utvikle og høyne det kunstneriske nivå innenfor sin profil.

Vår kunstneriske identitet og kvalitet måles både i hvordan vi selv opplever at vi løser vårt kunstneriske oppdrag og hvordan omverdenen vurderer oss. Responsen fra media og publikum på våre konserter, innspillinger og turneer gir indikasjoner på vår kunstneriske status. Fulle konsertsaler, gode kritikker, invitasjoner til prestisjefylte arenaer og innspillinger motiverer oss til ytterligere kunstnerisk vekst.

Kjøp billetter