Det Norske Blåseensemble spiller i uke 41 inn Steffen Schorns ”Tiefenträume” hos Kai Andersens legendariske Athletic Sound i Halden.
En drøm i et hav i et hode……
Inspirert av vektløsheten, fargene og å være omgitt av havets uendelighet, oppstod en klangforestilling der den spesielle instrumenteringen med to saxofoner og opptil 20 treblåsere skaper en egenartet lytteropplevelse. Omgitt av en verden under vann oppstod hos komponisten Schorn et akustisk bilde preget av begjær og struktur, dynamikk og mykhet, endring og påvirkning
Pustens virkning ved bruken av treblås-instrumentene har både en struktur- og formskapende funksjon, i tillegg til at den gir en følbar og intim klang.
”Tiefenträume” legger jazzens begreper langt bak seg ved at musikken forener de mest ulike musikalske konsepter, i tillegg til at de er av trancendental karakter. Dualiteten og streven etter følelser står sentralt i det klanglige forløpet, samtidig som leken med dualiteten er utgangspunktet for musikalske konseptet. Dualiteten blir symbolisert ved to treklangsgrupper der hele suitens musikalske materiale utvikler seg fra.
”Tiefenträume” gir utallige spennende musikalske momenter, trekker lytteren inn i fortryllende klangverdener og på en oppdagelsesreise i et nytt harmonisk univers. Komposisjonen gir en lytteropplevelse som stadig trekker deg inn i fortryllelsen og lar deg føle leken med lyd og rytmer.
Vi har tidligere holdt konserter med ”Tiefenträume, både i Oslo og Halden.
Steffen Schorn, født 1967 i Aalen/Tyskland, spiller baritonsaxofon, bassklarinett, tubax, bassfløyte og mange andre instrumenter. Han er autodidakt og startet etterhvert studier i Köln på bassklarinett og nymusikk i Rotterdam under dirigent Sergiu Celibidache. I 1991 etablerte han en duo sammen med Claudio Puntin (1993 „Goldener Amadeus“, 1994 „Jazz Musicians Of The Year“). Etterhvert kom han i kontakt med Hermeto Pascoal som han har gjort flere prosjekter med. . Fra 1995 har han vært medlem i Kölner Saxophon Mafia. Steffen Schorn Septett spiller konserter over hele verden, og siden 2001 har Schorn vært professor for komposisjon leder for jazzinsituttet ved Hochschule für Musik i Nürnberg. Han vant WDRs Jazzpreis 2009 for sitt engasjement innen jazzmusikk og nymusikk, og dette er den mest prestisjetunge prisen i Tyskland.
Steffen Schorn er ensemblets programkurator for et bredt jazzrepertoar, som, som nevnt, går forbi etablert forståelse for hva jazz er.
Teknisk ansvarlig for innspillingen er Kai Andersen ved Athletic Sound i Halden. Cd´en slippes i løpet av neste år.

